zdrowapaczucha – Blog

Dieta keto – plusy i minusy

Na czym polega dieta keto?

Dieta keto, znana również jako dieta ketogeniczna, jest niskowęglowodanową dietą wysokotłuszczową, która skupia się na spożywaniu większej ilości tłuszczów i białek, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Podstawowym celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan tzw. ketozy, czyli zmuszenie go do spalania tłuszczów jako głównego źródła energii zamiast glukozy pochodzącej z węglowodanów.

Polega ona głównie na spożywaniu tłuszczów (ok. 70-80% dziennego spożycia kalorii), umiarkowanej ilości białek (ok. 20-25%) i bardzo niskiej ilości węglowodanów (ok. 5-10%).

Co jeść na diecie keto?

Na diecie keto można jeść głównie tłuszcze, białka i ograniczoną ilość węglowodanów. Niektóre zalecane produkty do spożywania na diecie keto to:
• Mięso: Wołowina, wieprzowina, drób, ryby
• Jaja
• Niskotłuszczowe produkty mleczne: Ser, jogurt, twaróg
• Warzywa o niskiej zawartości węglowodanów: Brokuły, szpinak, kalafior
• Owoce morza: Łosoś, tuńczyk, krewetki
• Tłuszcze: Masło klarowane, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej MCT, smalec gęsi, pasty orzechowe
• Orzechy i nasiona: Migdały, orzechy włoskie, słonecznik, pestki dyni.

Należy unikać produktów wysokowęglowodanowych takich jak pieczywo, makarony, słodycze oraz owoców bogatych w cukry, aby utrzymać stan ketozy, w którym organizm spala tłuszcze dla energii. Chyba, że są to produkty wytworzone np. ze specjalnej, niskowęglowodanowej mąki, np. bambusowa, kokosowa, migdałowa czy łubinowa. Przed rozpoczęciem diety keto zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Zalety diety keto

Dieta ketogeniczna ma wiele zalet, które mogę pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, m.in.:

 1. Skuteczność w utracie wagi – dieta keto może być skutecznym sposobem na szybką utratę wagi, szczególnie w pierwszych tygodniach stosowania.
 2. Zmniejszenie apetytu – spożywanie wysokotłuszczowych posiłków może pomóc w zmniejszeniu apetytu, co może ułatwić kontrolę nad ilością spożywanych kalorii.
 3. Poprawa zdrowia serca – dieta keto może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi, co może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 4. Poprawa stanu skóry – dzięki zmniejszeniu spożycia węglowodanów, dieta keto może pomóc w zmniejszeniu trądziku i zapewnienie zdrowszej skóry.
 5. Zwiększenie energii – dzięki zmianie metabolizmu na spalanie tłuszczu jako głównego źródła energii, dieta keto może pomóc w zwiększeniu poziomu energii i wytrzymałości.
 6. Poprawa funkcji poznawczych – niektóre badania sugerują, że dieta keto może pomóc w poprawie funkcji poznawczych i koncentracji.
 7. Redukcja stanów zapalnych – dieta keto może zmniejszyć stany zapalne w organizmie, co może przynieść ulgę w przypadku chorób reumatycznych lub autoimmunologicznych.

Wady diety keto

Dieta keto jest całkiem kontrowersyjna ze względu na jej restrykcyjny charakter. Oto kilka wad stosowania diety keto:

 1. Trudność w utrzymaniu: Dieta keto wymaga całkowitego wyeliminowania większości węglowodanów z diety, co może być trudne do utrzymania na dłuższą metę.
 2. Możliwe skutki uboczne: Niektórzy ludzie doświadczają efektów ubocznych, takich jak problemy trawienne, zmęczenie, nieprzyjemny zapach z ust lub zaparcia.
 3. Brak różnorodności żywieniowej: Dieta keto może być uboga w niektóre składniki odżywcze, takie jak błonnik, które są niezbędne dla zdrowia jelit i ogólnego trawienia. Warto w tym przypadku wdrożyć do diety błonnik bambusowy, który jest polecany właśnie w diecie ketogenicznej.
 4. Może prowadzić do zaburzeń metabolicznych: Długoterminowe stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak utrata masy mięśniowej lub obniżone poziomy hormonów.
 5. Ryzyko deficytów witamin i minerałów: Ze względu na ograniczenie pewnych grup produktów spożywczych, dieta keto może prowadzić do deficytów witamin i minerałów, takich jak magnez, potas czy witaminy B.

Dlatego też zaleca się, aby dietę ketogeniczną stosować uważnie, pod nadzorem dietetyków. Warto też zastanowić się nad suplementacją witamin. To pozwoli wyeliminować ewentualne skutki uboczne tej diety.

Dla kogo dedykowana jest dieta keto?

Dieta keto jest dedykowana głównie osobom, które chcą schudnąć, poprawić swoje zdrowie metaboliczne, zwiększyć poziom energii oraz poprawić kondycję fizyczną. Jest szczególnie polecana dla osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, a także dla osób chcących zredukować stany zapalne organizmu. Dieta keto może być również stosowana w celu poprawy wydolności fizycznej oraz jako wsparcie przy leczeniu niektórych chorób neurologicznych, takich jak padaczka czy choroba Alzheimera. Warto jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety keto, szczególnie jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Podsumowując, dieta keto może być skutecznym sposobem na szybką utratę wagi i poprawę zdrowia. Wyzwaniem może jednak być utrzymywanie się w stanie ketozy przez dłuższy okres czasu i wyeliminowanie produktów bogatych w węglowodany z codziennej diety. Warto także pamiętać o regularnych badaniach laboratoryjnych, by monitorować poziom ketonów we krwi oraz stan zdrowia ogólnego.

Jeśli jesteś więc gotowy na wyzwanie, dieta keto może być świetnym sposobem na poprawę samopoczucia i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest wytrwałość, odpowiednie planowanie posiłków i regularne ćwiczenia fizyczne.